COVID-19 A ODKLAD SPLÁTEK ÚVĚRŮ

COVID-19 A ODKLAD SPLÁTEK ÚVĚRŮ

V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu se mnoho společností a živnostníků potýká s omezeným či kompletně zastaveným provozem. V následku toho nemají předpokládané příjmy na řádné splácení svých závazků a úvěrů. V tomto případě banky po jednání s ČNB a s Českou bankovní asociací umožňují nejen běžným spotřebitelům, ale i malým a středním podnikatelům[1], odložit splátky svých úvěrů. I když se jedná a pouhé doporučení, jak je možné v situaci postupovat, řešení situace prostřednictvím možného odkladu splátek získalo podporu většiny bank.

Tento odklad může být na 3-5 měsíců, v závislosti na Vaší bance. O tento odklad je možné požádat elektronickou formou prostřednictvím formulářů na stránkách Vaší banky, aby se tak eliminoval osobní kontakt. V rámci žádosti o odklad je nutné doložit, popřípadě být připraven tak učinit, bance potřebné dokumenty vykazující jasné informace o tom, že Váš podnik byl zasažen opatřeními souvisejícími s šířením nákazy COVID-19. Na odložení splátky neexistuje žádný nárok a samotná možnost odkladu je spíše vstřícným krokem ze strany bank, tudíž každá žádost by měla podléhat individuálnímu posouzení. Můžeme ale předpokládat, že pokud Vás banka vede jako plátce řádné, šance na schválení odkladu splátek bude jistě vyšší. Tento odklad není odkladem běžným, ale odkladem mimořádným a nepodléhá povinnosti poplatku. Nemusíte se bát, že po uplynutí doby odkladu po Vás banka bude chtít všechny odložené splátky najednou. Standartní postup je, že splatnost úvěru se počet měsíců odkladu prodlouží, tudíž ve splátkách budete po odkladu pokračovat jako dosud. V otázce úroků dle aktuálně dostupných informací ze strany bank nelze předpokládat s nějakými možnými úlevami. Úroků se tudíž odklad netýká a nabíhají standardním způsobem i během doby odkladu.

V každém případě je nejlepší se na konkrétním postupu či možnostech dalších kroků domluvit se svým bankéřem. V situaci, kdy úvěr nemáte, ale aktuální situace Vás též značně zasáhla, doporučujeme se obrátit na Českomoravskou záruční a rozvojovou banku, a.s. (https://www.cmzrb.cz). ČZMRB spustila svůj program „Úvěr COVID“ a program COVID II v rámci kterého se snaží pomoci malým a středním podnikatelům bezúročným úvěrem pro další fungování jejich provozu.

[1] Tisková zpráva ČBA ze dne 17.3.2020

Nejnovější články na Váš e-mail

Budeme Vám zasílat upozornění na naše nové články.
Dozvíte se o nich jako první!

„ODKLAD“ (NEJEN) NÁJEMNÉHO ZA PROSTORY SLOUŽÍCÍ PODNIKANÍ
Nedávno jsme napsali článek týkající se nájemného prostor sloužících podnikání, které byly dotčeny výskytem nové...
COVID-19 A OCHRANA ZAMĚSTNANOSTI
Všichni, zaměstnanci, zaměstnavatelé, podnikatelé či osoby samostatně výdělečně činné, se nyní potýkáme s problémem způsobeným...
COVID-19 A NÁJEMNÉ PODNIKATELKÝCH PROSTOR
Opatření spojená s výskytem onemocnění COVID-19 způsobeným novým typem koronaviru postihla velkou většinu podnikatelů. Podnikatelé...

Proč zvolit právě nás

Právo efektivně propojujeme s dalšími obory pro vybraná odvětví trhu. Díky pečlivě sestavenému týmu specialistů a moderním technologiím vám poskytneme službu, s níž budete spokojeni nejen díky dosaženým výsledkům, ale také díky společné cestě. Získejte partnera pro svůj byznys.

Chcete pomoci?

Stručně nám napište, s čím Vám můžeme pomoci. Ozveme se vám co nejdříve.